Systemy emisji w telewizji kablowej TVL Trzcianka

          Telewizja kablowa - potocznie nazywana "kablówką", to nowoczesna sieć telekomunikacyjna pozwalająca oferować Abonentom kilka usług, zarówno programy telewizyjne i radiowe, ale także usługi multimedialne - np. dostęp do internetu czy usługi telefoniczne.
Dodatkowo, usługi telewizyjne i radiowe dzielimy na transmisję analogową i cyfrową.

          W telewizji analogowej dane przesyłane są w postaci fali magnetycznej, a maksymalna liczba dostępnych kanałów to 94 (co jest standardem w Polsce). Pasmo pojedyńczego kanału telewizyjnego wynosi 7 lub 8 MHz, kodowanie koloru jest w systemie PAL, a dźwięk nadawany w standardzie NICAM. Niestety telewizja analogowa ma swoje wady, przede wszystkim to, że fala magnetyczna może ulec zniekształceniu (poprzez zakłócenia) i wówczas pojawiają się na ekranie odbiornika telewizyjnego pasy (zakłócenia elektromagnetyczne) lub tzw. śnieg (krytycznie niski sygnał). Niestety, nie sposób całkowicie wyeliminować tych zakłóceń.
          Obecnie odchodzi się od emisji analogowych - np. telewizja analogowa dostępna z nadajników naziemnych (w Trzciance dostepna z nadajnika w Rusinowie) będzie sukcesywnie wyłączana (całkowite wyłączenie naziemnej telewizji analogowej ma nastąpić do lipca 2013r.), jednakże telewizja analogowa dostępna w naszej kablówce NIE ZNIKNIE - nadal będzie dostępna - ponieważ sygnał reemitowany w kablówce pobierany jest z satelity. Abonenci TTUKST mają dostęp do ponad 40 programów reemitowanych do postaci analogwej.
          Jednakże należy mieć na uwadze, że ta technologia jest już przestarzała i wkrótce nadejdzie czas jej powolnego wyłączania.

          Telewizja cyfrowa to przesyłanie danych w postaci binarnej - ciąg zer i jedynek - nie ma tutaj, jak w przypadku telewizji analogowej, np. śnieżenia obrazu - jednakże mogą się pojawić zakłócenia w postaci różnokolorowych kwadracików.
          W skrócie o telewizji cyfrowej można powiedzieć, że podczas gdy telewizja analogowa nadaje na jednym kanale jeden program, to telewizja cyfrowa na jednym kanale (zwanym już wtedy multipleksem) nadaje nawet ponad 20 programów - spowodowane jest to przede wszystkim kompresją obrazu. Co więcej, są różne rodzaje "kompresji" np. MPEG-2, MPEG-4/H.264 itd. O ile w pierwszym przypadku otrzymujemy głównie obraz w jakości SD (standard definition), o tyle MPEG-4/H.264 nadaje się idealnie do przesyłania obrazu w jakości HD (high definition).
          Z uwagi na to, że w cyfrze wiele programów zajmuje ten sam kanał nie mówi się że programy są "na jakimś kanale", natomiast że są "na jakimś LCN". LCN (od angielskiego "Logical Channel Number") to dowolnie definiowany przez operatora numer stacji w dekoderze/telewizorze.

          DVB-T jest naziemną odmianą cyfrowej telewizji. W tym standardzie jest nadawana naziemna telewizja cyfrowa na terenie Polski. Standard DVB-T stosuje modulacją QAM64 która jest mało wydajna ale dość odporna na zakłócenia elektromagnetyczne i atmosferyczne. Abonenci TTUKST mają dostęp do ponad 20 programów reemitowanych (i wzmacnianych) z nadajników naziemnych w tej technologii.

          DVB-C jest typowo kablową odmianą cyfrowej telewizji. W tym standardzie jest nadawana nasza własna telewizja cyfrowa w kablówce. Dodatkowo przy wykorzystaniu bardzo wydajnej modulacji QAM256 i dostępnym paśmie jesteśmy w stanie przesłać do Państwa kilkaset różnych programów (w teorii ponad 2000 jednakże wiązałoby się to z wyłączeniem reszty usług - głównie telewizji analogowej - co jest niemożliwe).
          W chwili obecnej, Abonenci TTUKST mają dostęp do ponad 120 programów (ponad 95 polskojęzycznych) w tej technologii. Sukcesywnie podpisywane są nowe umowy z nadawcami i będą uruchamiane kolejne programy i dodatkowe usługi w przyszłości (np. pakiety programów ekstra, VOD - video na życzenie).

          Warto zaznaczyć że wszystkie systemy emisji nadawane są w naszej sieci w systemie otwartym i niekodowanym. Oznacza to, że kablówka dostępna jest dla każdego Abonenta w pełnym pakiecie w jednakowej cenie, w każdym pomieszczeniu i w każdym urządzeniu które tylko potrafi obsługiwać te systemy - nieważne czy to będzie telewizor, dekoder, komputer, tablet czy jeszcze coś innego - jeśli tylko rozumie odpowiedni system emisji - powinno działać. Jest to więc jedyny prawdziwy i pełny multiroom.


Copyright ©1992-2020 TTUKST - Telewizja Kablowa Trzcianka.   All rights reserved.   Źródło: https://www.ttukst.pl/index.php?dz=4&nr=2&typ=6&table=1   Dostęp: 2020-08-08,08:15:29

chramu@smtvsat.pl loboda@semtel.pl hedera@ttukst.pl aldach@zmaza.com zholuj@trzcianka.eu uwiadl@trzcianka.org wredna@trzcianka.eu.org uficie@trzcianka.one.pl daewoo@bloodman.one.pl zuchem@amiscena.org keseya@kraku.pl uperem@npp.com.pl